Alexa nedir? Neden bu kadar önemlidir?

Alexa kurulmuş tüm site ve blogları inceleyerek bu site ve blogları ziyaretçi sayısı, arama motoru indexleri ve site hızı gibi kriterlere göre sıraya sokan bir istatistik şirketidir. Alexa sitesini 1 Nisan 1996’da Amazon şirketi tarafından kurmuştur. Alexa sitesinin işleyişi biraz önce de bahsettiğimiz gibi dünya genelindeki tüm siteleri inceleyerek siteleri kalitesine göre sıralamaktır. Web site sahipleri kaçıncı sırada olduklarına Alexa’nın internet sitesinden veya Alexa’nın Chrome eklentisinden bakabilirler.

Alexa Neden Önemlidir?

Alexa’nın ne olduğunu ve nasıl işlediğini öğrendik peki alexa neden önemlidir buna değinelim. Alexa global bir şirket olduğu için hemen hemen her ülkede aktif olarak kullanılan ve verileri göz önüne alınan bir şirkettir. Durum böyle olunca Alexa’nın önemi çok daha artıyor. Çünkü reklam şirketleri veya bir siteye reklam vermek isteyen kişiler siteleri incelerken Alexa’daki rankı yani sitenin Alexa’daki derecesini de göz önüne alıyor.

Alexa nedir? Neden bu kadar önemlidir?
Alexa nedir? Neden bu kadar önemlidir?

Alexa’da Sıralamamızı İyileştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Alexa’da siteniz sıralama olarak ne kadar azalır ise o kadar iyi olduğundan bahsettik. Tabii ki sıralamada iyi yerlere gelebilmemiz için birşeyler yapmamız gerekiyor. Şimdi Alexa’da sıralamamızı düşürmek için ne yapmamız gerektiğinden bahsedelim.

  • Makale Yazmak: Sitenizde ne kadar çok makale varsa genellikle o kadar çokta ziyaretçi sayınız vardır. Fakat asıl önemli olan makale sayısı veya makale konusu da değil de makalenin özgün olmasıdır. Çünkü kopya içeriği ne arama motorları sever ne de Alexa sever. Bu yüzden içeriklerinizin özgün olmasına çok dikkat edin.
  • Kategori: Yazdığınız makaleler sitenizin konusuna uygun olsun. Teknoloji sitesinde Giyim veya Makyaj ile ilgili makaleler yayımlar iseniz Alexa sıralaması olarak pekte birşey beklemeyin.
  • SEO: En az özgün makale kadar önemli olan bir diğer konu ise SEO çalışmasıdır. SEO’nun açılımı Search Engine Optimization yani Arama motorları ile İnternet sitelerinin uyumlu hale gelme işlemidir. Resim SEO’su, Anahtar kelime optimizasyonu, Meta açıklamaları gibi çeşitli bölümleri vardır. SEO’nun bu kadar önemli hale gelmesini sağlayan en önemli etken ise Arama motorlarindan gelen ziyaretçi sayısını yani Organik trafiği ciddi şekilde arttırmasıdır. Bu yüzden tecrübeli site sahipleri SEO konusuna getekn önemi fazlası ile verir.

Bu makalemizde Web site sahiperini ilgilendiren Alexa konusundan bahsettik arkadaşlar. Alexa’nın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir konu veya öneriniz olursa bize yorum kısmından veya Mail yoluyla iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir