Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz?

Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Yazılımdan bahsedeceğiz ve Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz? sorusuna yanıt arayacağız. Öncelikle yazılımın ne olduğundan bahsedelim. Yazılım, insan hayatını kolaylaştırmak için veya ihtiyaç duyulan hizmetlerin yerine getirilmesi için bilgisayara yazılan komutlar topluluğudur. Yani bi nevi bilgisayara ne yapacağını söylemekte diyebiliriz…

Yazılım konusu geniştir birçok terim, birçok komut, birçok programlama dili ve algoritma. Şimdi sizlere bu terimlerden biraz bahsedeyim.

Programlama Dili: Programlama Dili içerdiği komutlar sayesinde bilgisayarı yönlendiren ve belli işleri yapmasını sağlayan komut topluluğudur. Geçmişten günümüze birçok programlama dili üretilmiştir. Her programlama dilinin kendine ait Algoritması vardır. Zaten birazdan Algoritmadan da bahsedeceğim.

Algoritma: Algoritma benim tabirim ile Yazılım mantığıdır. Belirli bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamındadır. Algoritma’yı bilmeyen bir kişi tam manada yazılım öğrenmiş olamaz. Yani Algoritma ve Programlama dilleri birbirinden ayrılmaz ikilidir.

Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz
Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz

Şimdi Niçin Yazılım Öğrenmeliyiz kısmına gelelim. Günümüzde yapılan her işte az veya çok, iyi veya kötü teknolojiden yararlanıyoruz. Hayatın hemen hemen her alanında teknoloji olunca teknolojiden uzak kalmak olmaz. Bilgisayar dünyasındaki çoğu şey Programlama dillerini kullanarak kodlar ile yazılmıştır. Ve şuan kullandığımız her programdan programı kodlayan kişiler kazanç elde ediyor. Programlama dillerini öğrenerek mobil veya masaüstü platformlarda çeşitli programlar veya oyunlar yazarak sizde kazanç elde edebilirsiniz. Bilgisayarınızın karşısında evden çıkmadan para kazanmak kulağa cazip geliyordur mutlaka. Fakat bu olay sanıldığı kadar kolay değil çünkü birçok programlama dili var birini öğrenmeye başladığımızı varsayarsak; o dile ait terimleri, kelimelerin anlamları, komutları ve algoritmasını bilmemiz veya öğrenmemiz gerekecek.

Fakat bu Programlamayı öğrenmenize engel olacak bir zorluk değil. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, nasıl bir yabancı dili öğrenirken kelimelerin mantığını, dil bilgisini öğreniyorsanız aynı şekilde Programlama Dilinde de bunları öğrenebilirsiniz. Kazanç meselesine tekrar değinmek gerekirse eğer şuan dünya da marka değeri en fazla olan şirketler Teknoloji şirketleridir. 7’den 70’e herkes Teknolojiyi kullanıyor. Bu yüzden kendinizi bu alanda geliştirirseniz gelir konusunda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. İleri ki makalelerimizde Programlama ve Yazılım konusundan daha çok bahsedeceğiz. Hatta istek olması halinde Programlama dilleri eğitim makaleleri de yayınlayabiliriz. Eğer Yazılım konusunda daha çok şey merak ediyorsanız ve daha fazla makale istiyorsanız bize bildirmeyi unutmayın. Aynı zamanda İstek, Öneri  ve şikayetiniz varsa bunları da bize Yorum olarak veya info@teknoenteresan.com adresinden iletebilirsiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir