Telefon’u Hızlandırma İpuçları

Artık 10 yaşındaki çocukta dahi telefon var. Gencimiz, yaşlımız, zenginimiz veya fakirimiz iyi-kötü herkesin kullandığı telefonlar bir süre sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu durum telefon sahiplerinin karşılaştığı ve çözüm aradığı bir sorun. Ama bazı ipuçları ile telefonlarımızın yavaşlamasını engelleyebilir veya azaltabiliriz. Ama tabii bu da telefonu ilk günkü gibi çalıştırabileceğimiz anlamına gelmiyor. Ama faydası olacağı kesin. Şimdi bu ipuçlarına göz atalım…

Telefonu Hızlandırma İpuçları

  • Gereksiz Olan Uygulamaları Silin: Kullanmadığınız uygulamaları silin. Telefonda yüklediğiniz fakat uzun süre kullanmadığınız uygulamaları veya oyunları temizleyin.
  • Animasyonlu Duvar Kağıdını Kaldırın: Kullandığınız duvar kağıdı hareketli ise çok pil tüketimi ve RAM kullanımı yapabileceği için buda telefonunuzun yavaşlamasına sebep olacaktır.
  • Arayüz Değiştirin: Kullandığınız cihazdaki yavaşlama sorunu kullandığınız Launcher(Arayüz) ile alakalı olabilir. Bu yüzden kullandığınız Launcher’i değiştirmeyi deneyin.
  • Farklı Bir ROM Kurun: Kullandığınız ROM’larda değişik yazılımlar olabilir.  Bu nedenle değişik bir ROM kurmayı da deneyebilirsiniz.
  • Hafızanızı Temizleyin: Telefonunuza yüklediğiniz fotoğraf, video, ses, müzik vb. dosyalar hafızanızda belli bir yer kaplar. Hafızanızın aşırı dolu olması ise telefonunuzun hızını kısıtlar.
  • Güncellemeleri Yüklemek: Güncellemeler önemlidir. Ara sıra olumsuz sonuçlar getiren güncellemeler olsa dahi genel olarak bakarsak güncellemeler telefonun güvenliği ve hızı için çok önemlidir.
  • Yeniden Başlatmak: Her gün veya her hafta yapmanıza gerek yok fakat telefonunuzun yavaşlamaya başladığını hissettiğiniz zaman telefonunuzu yeniden başlatmanın etkisi olacaktır.
  • Tarayıcı/Arama Motoru Eklentilerini Silin: Başta Chrome olmak üzere tarayıcılara ait olan eklentiler de telefonunuzun hızına engel olabilir.
Telefon'u Hızlandırma İpuçları
Telefon’u Hızlandırma İpuçları

Unutmayın ki Elektronik eşyalar kullanılırken özen ister. Bu yüzden telefonunuzu hem yazılımsal olarak temizleyin hem de dış görünüş olarak yani gövdesine bakım yapın ki kullanım ömrünü uzatın. Sizinde telefonunuzu hızlandırmak için kullandığınız yöntemler varsa bize yorum kısmından veya iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir